Aromaterapie podle zvěrokruhu, aromaterapie pro duši, psychoaromaterapie a další najdete na www.vedomeleceni.cz

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ

Šalvěj lékařská se běžně využívala už ve starověké Persii, v Číně nebo v Egyptě. Své využití nachází nejen v lidovém léčitelství, ale také v naší kuchyni, kde se dá použít při přípravě mnoha různých pokrmů.


  • (>1 ks) Skladem
15 Kč
Kategorie: ČAJE
Země původu:: Egypt
Balení:: Doypack sáček z kvalitního papíru, hliníkové vrstvy a CPP fólie
Hmotnost:: 10 g
 

VZTAH KE ZDRAVÍ:

Šalvěj lékařská, kterou charakterizuje silná, kořenitá a hořká vůně, se užívá vnitřně i zevně. 

Nejznámější je její použití jako vnitřní dezinfekce, kdy je vhodná při zánětech a bolestech krku, ústní dutiny, drobných poraněních v ústech nebo při problémech se zuby. Jelikož se u ní prokázaly antibakteriální a antiseptické účinky, můžete ji v kombinaci s vhodnými léky užívat již při prvních příznacích onemocnění. Bolest krku je typická pro chřipku, angínu i nachlazení. Bolesti zubů akutního charakteru často značí různé záněty v ústech. Spojují se také se stavy po vrtání nebo trhání zubů.

Šalvěj působí nejen jako dezinfekce. Pro vnitřní užívání je vhodná i tehdy, když vás trápí potíže s trávícím traktem. Dokáže zklidnit žaludek, střeva a zamezit nadýmání. Látky obsažené v šalvěji také brání nadměrnému pocení, klidní nervy, pomáhají při problémech se stresem či s nespavostí. Pocení se spojuje nejen s virózami, ale třeba i s menstruačními potížemi nebo s klimakteriem. I zde můžeme šalvěj lékařskou jen doporučit.

TIPY NA POUŽITÍ:

Pro přípravu nálevu se použijí přibližně 2 až 3 lžičky sušené bylinky a ty se zalijí 250 ml vroucí vody. Šalvěj se nechá vylouhovat zhruba 15 minut. Poté je odvar vhodný jak pro vnitřní užívání jako čaj (zde se obvykle dávkuje 1 až 3 šálky denně ), kloktadlo i k přípravě obkladů. Pokud chcete zabránit pocení, doporučujeme pít čaj po lžičkách v průběhu celého dne. Když se potíte pouze v noci, dejte si šálek studeného čaje před usnutím.

Z šalvěje se dále připravuje tinktura, na kterou budete potřebovat zhruba 50 g řezané šalvěje a 500 ml destilátu. Vše smícháte a uzavřete do lahve. V této formě necháte odpočívat 10 dní ve tmě při pokojové teplotě, pouze občas protřepete. Tato tinktura je rovněž vhodná proti pocení.

Když chcete zamezit zažívacím problémům, doporučuje se rozdrtit listy šalvěje a vzniklý prášek užívat třikrát denně v množství, které se vejde zhruba na špičku nože. Rozdrcená šalvěj se využívá také v kuchyni. Perfektně se hodí jako koření na maso, do omáček nebo na sýry.

Na zevní použití je šalvěj lékařská vhodná také do koupele. Pokud si nechcete kupovat speciální pěnu, dávkujte zhruba 200 g šalvěje na 1 litr vody. Nať zalijte horkou vodou či povařte, nechte vylouhovat a poté ji přidejte do napuštěné vodní lázně. Tímto způsobem šalvěj lékařská pomáhá při nemocech týkajících se nervové soustavy.

 

 

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat hodnocení
Nevyplňujte toto pole: